خانه / خبر / کدام یک از دوستان فیس‌بوکی شما بیشتر شبیه شماست؟

کدام یک از دوستان فیس‌بوکی شما بیشتر شبیه شماست؟

سال گذشته، شماری از محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا، اقدام به تجزیه و تحلیل نوشته‌ها و پست‌های 75 هزار داوطلب در فیس‌بوک کردند تا ‌‌روشی کاملا متفاوت و نوین ‌در تحلیل شخصیت افراد به دست دهند. نتیجه این تحقیقات اکنون به شکل یک ابزار بیرون آمده ‌که به کاربران اجازه می‌دهد تا شخصیت فیس‌بوکی خود را با دیگر دوستان و چهره‌های مطرح مقایسه کنند.

سال گذشته، شماری از محققان دانشگاه پنسیلوانیا در آمریکا، اقدام به تجزیه و تحلیل نوشته‌ها و پست‌های 75 هزار داوطلب در فیس‌بوک کردند تا ‌‌روشی کاملا متفاوت و نوین ‌در تحلیل شخصیت افراد به دست دهند. نتیجه این تحقیقات اکنون به شکل یک ابزار بیرون آمده ‌که به کاربران اجازه می‌دهد تا شخصیت فیس‌بوکی خود را با دیگر دوستان و چهره‌های مطرح مقایسه کنند.به گزارش «تابناک»، نشریه «بیزینس اینسایدر» با اشاره به این مطلب افزوده است، شرکت مشغول در حوزه فناوری Five این App جدید را با‌ روش فوق‌العاده هوشمندی که توسط «اندرو شوارتز» سرپرست این تیم تحقیقاتی تدوین شده‌، طراحی و تولید کرده است. این پروژه جدید شخصیت افراد را با ‌نوشته‌های فیس‌بوکی آنها و روش تحلیلی شوارتز پیش‌بینی و مشخص می‌کند.

«نیکیتا بار» از بنیانگذاران Five در این رابطه عنوان کرده، ما این مدل را با ‌اسکن نوشته‌های هزاران داوطلب در فیس‌بوک در یک روند مشابه طراحی و تدوین کرده ایم. اندی دستور‌العمل‌های جزئی را در راستای ارزیابی داده‌های این مدل به ما عرضه کرده است.

نتیجه این تحقیقات به شدت جذاب است. کاربران می‌توانند نوع شخصیت خود را در پنج مورد شناخته و بر پایه آن دوستان و شخصیت‌های دیگر که شباهت بسیاری به آنها دارند، پیدا کرده و بشناسند.

383941_2621

سپس می‌توانید بر این اساس شخصیت خود را با ‌دیگر دوستان خود ‌‌مقایسه کنید.

383942_7522

نمونه مقایسه یک کاربر با شخصیت بیل گیتس:

383943_8053

و مقایسه شخصیت وی با برادر دوقلویش:

383944_9074

این پروژه از رهیافت Open-Vocabulary برای تجزیه و تحلیل کلمات و عبارات به کار رفته در پست‌های فیس‌بوک در راستای پیش‌بینی و نشان دادن پنج گونه از ویژگی‌های شخصیتی افراد یعنی‌ برون گرایی، آزادی فکری، روان پریشی، دیانت، و سازگاری، استفاده می‌کند.

نمودارهای ابری حاصل از این تجزیه و تحلیل به محققان این اجازه را می‌دهد که درکی درست‌ و مشخصی از روابط بین این پنج ویژگی شخصیتی و زبان مورد استفاده کاربر به دست آورند.

فیس‌بوک و گوگل در حال سرمایه‌گذاری ‌روی پروژه‌های تحقیقاتی هستند که به آنها در راستای کاوش در داده‌های عظیم آنها کمک می‌کند. مارک زاکربرگ در این باره می‌گوید، ‌هدف اصلی شناخت چگونگی ارتباط همه امور در فیس‌بوک از مسیر درک و فهم معنای نوشته‌ها و پست‌ها کاربران است.

این در حالی است که گفته می‌شود ‌Five هیچ یک از داده‌های مورد استفاده در تجزیه و تحلیل خود را ذخیره نمی‌کند و در عین حال نتایج این تحقیق، می‌تواند پیامدهای اجتماعی مثبتی نیز ‌داشته باشد. به گفته بایر، این App در راستای نشان دادن عکسی از شخصیت افراد است که ضمن آنکه جالب و سرگرم کننده است، کاربردهای درمانی و مربوط به سلامت را نیز در پی دارد.

برای استفاده و اطلاعات بیشتر از این پروژه و App می‌توانید به صفحه اصلی آن در اینجا بروید.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

معرفی سایت استخدامی پرداد

سایت استخدام پرداد ، با هدف اطلاع رسانی و مرجع آگهی استخدام سراسر کشور اعم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

codebazan

گروه ویژه پرسش و پاسخ سفر